Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata curent electric
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata curent electric

buna ziua. in cazul in care am incheiat un contract de comodat intre societate si o persoana fizica pentru punctul de lucru a unui spatiu comercial, cum se pot deconta eventualele cheltuieli (curent electri, salubritate, impozit, etc)- suportarea acestor cheltuieli fiind stipulata in contractul de comodat de catre persoana juridica.
care este cadrul legal de a deconta aceste cheltuieli?
se poate face o dispozitie de plata catre proprietarul imobilului din caserie pentru plata acestor utilitati?
va multumesc
Se pot deconta cheltuielile in cota parte ( in functie de contract) - daca in contract se da in folosinta intreg spatiul, - 100% din cheltuieli.
Se poate face dispozitie de plata. Nu se deduce TVA ul ( daca este cazul de tva).