Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Citat ca martor la un proces ce se desfasoara in alta ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Citat ca martor la un proces ce se desfasoara in alta tara

Am fost citata ca martor la un proces ce se desfasoara in Germania. Am fost contactata de o domnisoara care mi-a dat o adresa la care sa confirm daca ma pot deplasa pana acolo. Ideea e ca nu vreau sa fiu martor la un proces in care din cate am inteles faptele s-au petrecut acum 6 ani. Se poate sa refuz sa fiu martor? Si in ce limba ar trebui sa trimit e-mail-ul? Si cred ca cea mai importanta intrebare ar fi daca trebuie sa angajez un avocat care sa vorbeasca in numele meu? Multumesc.
CristinaPet, utilizator
Sanctiunea neprezentarii ar trebui sa o intrebati in Germania. De asemenea, ar trebui sa existe posibilitatea unei comisii rogatorii, adica instanta din Germania deleaga o instanta din Romania sa va audieze.
Stimata forumista,

Nu aveti dreptul de a refuza sa depuneti marturie in cadrul procesului penal.
Nu va este necesara angajarea unui avocat pentru ca se va face audierea dumneavoastra printr-o comisie rogatorie in Romania daca statul german tine neaparat sa fiti audiata.
Si persoana inculpata daca insista in audiere situatia va fi aceeasi in conditiile in care instanta germana a admis cererea de probatiune a inculpatului.