Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... adeverinta taxi valabila ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

adeverinta taxi valabila ?

In urma cu aproximativ 1 luna am sustinut examenul pt atestat taxi , am obtinut o adeverinta de la scola cu care am inceput meseria de taximetrist , am depus la ARR actele necesare pt a obtine atestatul taxi dar pana sa il ridic am fost sanctionat de catre un agent cu suma de 1000 ron ( in temeiul legii 38 al taximetriei ) pt ca nu am avut atestatul taxi . Este valabila adeverinta data de scoala ? Daca da unde pot contesta contraventia ? Multumesc anticipat !
Cf OMT 3/2008 cap I ART 7 Alin 7

Conducătorului auto care a promovat testul-grilă i se eliberează o adeverință care atestă promovarea examenului, valabilă până la eliberarea certificatului de atestare a pregătirii profesionale, dar nu mai mult de 30 de zile.

Publicat in MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 34/16.I.2008 pag 7

Poate cineva sa menționeze dacă este revizuit ca eu nu am gasit
ORDIN nr.3 din 7 ianuarie 2008
al ministrului transporturilor pentru aprobarea Normelor privind atestarea profesională a conducătorilor auto care efectuează transport de persoane în regim de taxi sau transport în regim de închiriere şi agrearea autovehiculelor care efectuează transport în regim de taxi

[ link extern ]

sau

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic