Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune probleme

Buna ziua , va rog ajutati-ma cu un sfat .Am o cunostinta care este vaduva de curand si vrea sa faca succesiunea pe apartamentul pe care l-a avut impreuna cu sotul, in bucuresti.Apartamentul a fost obtinut la schimb cu apartamentul lor din sibiu unde stateau acum 18 ani.Pentru succesiune notarul ii cere actul de cumparare al apartamentului vechiului proprietar (din bucurestI), nu il are pentru ca in SIBIU unde s-a facut schimbul notarul nu ia cerut asa ceva proprietarului din bucuresti.unde sa caute acest act, in conditiile in care vechiul proprietar care se mutase la sibiu a murit deja acum 18.unde sa se duca??? la icral???unde ???
incercati dezbaterea succesorala pe cale judiciara in fata instantei. nu veti avea nevoie de actul fostului proprietar
Daca in contractul de schimb este mentionat in baza carui act (numar, data si cine l-a emis)detinea dretul de proprietate cel din Bucuresti, atunci puteti incerca sa faceti demersuri la arhivele notariale sau la arhivele statului, unde se pastreaza acte de proprietate.

Puteti sa va adresati si la Impozite si Taxe Locale pt a obtine un istoric de rol fiscal, unde se va preciza in temeiul carui act detinea proprietatea fostul proprietar.