Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acces si identificare parti comune imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acces si identificare parti comune imobil

In care acte ale unui imobil se regaseste descrierea spatiilor cu acces comun?
Dintre actele cunoscute de mine sunt:
- actele de proprietate ale locatarilor
- schitele si documentatia de contructie a imobilului

Cum pot dovedi/cere dretul de folosire pentru holurile de acces, in situatia in care acestea nu apar in actul de proprietate al proprietarului si nu se poate obtine acces la actele de proprietate ale celorlalti proprietari iar autorizatia de constructie a imobilului nu mai exista?
Partile comune nu sunt identificate in actele de proprietate ale locatarilor, se face doar referire la detinerea unei cote parti din partile comune.
Cartea tehnica a constructiei trebuie sa se afle in posesia asociatiei de proprietari.
Daca nu se regaseste atunci asociatia trebuie sa solicite autoritatii unde se afla arhivate aceste documente o copie a cartii tehnice.
Cartea tehnica era intocmita in mai multe exemplare care se pot gasi la vechile ICRAL-uri, primarie, asoc de proprietari.
Luati legatura cu serv de relatii cu asoc de proprietari din cadrul primariei sa va indrume in obtinerea cartii tehnice.
Din cate stiu eu, partile comune ar trebui sa fie descrise in documentul numit "acord de asociere", act care a stat la baza infiintarii asociatiei de proprietari.
Nu am cartea tehnica insa am o copie a autorizatiei de contructie in care apar spatiile considerate comune in anul 1965. Intre timp cladirea a fost in intregime in proprietatea statului pana dupa 1990 cand apartamentele au fost vandute chiriasilor de catre ICRAL.

Intrebare: exista justificari legale ale trecerii unor spatii din proprietatea comuna a imobilului in proprietate privata? Intrebarea cuprinde perioadele anterioara vanzarii catre chiriasi, la vanzare si ulterior vanzarii?

In ce conditii se pot contesta vanzarile de spatii comune asa cum apar in autorizatia de constructie din 1990 facute de ICRAL catre actualii proprietari?

cyan a scris:

Partile comune nu sunt identificate in actele de proprietate ale locatarilor, se face doar referire la detinerea unei cote parti din partile comune.
Cartea tehnica a constructiei trebuie sa se afle in posesia asociatiei de proprietari.
Daca nu se regaseste atunci asociatia trebuie sa solicite autoritatii unde se afla arhivate aceste documente o copie a cartii tehnice.
Cartea tehnica era intocmita in mai multe exemplare care se pot gasi la vechile ICRAL-uri, primarie, asoc de proprietari.
Luati legatura cu serv de relatii cu asoc de proprietari din cadrul primariei sa va indrume in obtinerea cartii tehnice.