avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire .unul dintre mostenitori refuza sa se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire .unul dintre mostenitori refuza sa se prezinte la succesiune

buna ziua ! care este procedura in care sunt 3 mostenitori pe un titlu de proprietate ,iar la succesiune unul dintre ei nu vrea sa prezinte?
Actiune de dezbatere a succesiunii in instanta si partaj.
Partile vor fi citate la adresele indicate sau la cele cu care figureaza in evidente. Daca procedura este legal indeplinita, procesul va continua, chiar daca nu se prezinta toti mostenitorii.
Daca nu vrea sa se prezinte la notar, va trebui sa va adesati instantelor judecatoresti.

In instanta se va cita in calitate de parat, instanta putand hotari si daca refuza sa se prezinte.
daca nu se prezinta unul dintre mostenitori va fi impartita egal mostenirea?
Ultima modificare: Joi, 25 Octombrie 2012
recoba, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se va imparti conform cotelor legale in functie de gradul de rudenie, de clasa de mostenitori din care fac parte.

Impartirea in mod egal s eva face doar intre frati.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, in cazul in care in care nu se prezinta toti mostenitorii la notar veti ajunge la instanta.
Nu inteleg de ce nu v-ati adresat direct la instanta daca stiati ca exista neintelegeri.
Notarul v-a luat onorariu?

Alte discuții în legătură

Mostenire din partea mamei Noxa_Kitty Noxa_Kitty Buna ziua. Ma bucur ca am dat peste acest forum. Avem o problema mai delicata in familie si as dori, cu amabilitatea dumneavoastra, un raspuns. Socrii mei ... (vezi toată discuția)
Succesiune intre frati betty_dumy betty_dumy Buna ziua. Ce se poate face daca in umra decesului soacrei mele cei 3 din cei 4 frati nu vor sa faca succesiune ? Sotul ar vrea sa isi ia partea din casa ( ... (vezi toată discuția)
Posibilitate contestare testament crisdarie crisdarie va supun atentiei urmatoarea speta: sora bunicii mele deoarece nu a avut copii, mi-a lasat prin testament la notar toata bunurile sale mobile si imobile. Deci ... (vezi toată discuția)