Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Garantie la contractul de furnizare a energiei ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Garantie la contractul de furnizare a energiei electrice

Buna seara.

Am o firma Intr.Individuala din anul 2011(alimentatie publica)
- am contract pentru furnizarea energiei electrice cu
-activitatea desfasuram in cladirea mea (proprietate personala)
-am primit de la furnizor un preaviz ca daca in termen de 10 zile nu platesc ........lei.garantie ,o sa-mi rezilieze contractul .findca:

"am refuzat incheiarea unui nou act aditional la contractul existent"

Acest act aditional cuprinde aceasta garantie.
-mentionez ca nici odata nu am fost cu plata facturi in restanta
eu asa am inteles ca acest garanti trebuie platit numai de rau platnici.
-doresc sa stiu daca trebuie sa platesc acest garantie sau nu.

Multumesc.

Metodologia din 8 aprilie 2005 (Metodologia din 2005) pentru stabilirea garantiilor la consumatorii captivi de energie electrica rau platnici (Publicat in Monitorul Oficial 316 din 14 aprilie 2005 prevede ca:
6.2. Pentru consumatorul captiv rau platnic care solicita furnizarea energiei electrice dar caruia i-a fost reziliat contractul de furnizare a energiei electrice pentru neplata facturilor, furnizorul are dreptul sa conditioneze incheierea noului contract de furnizare a energiei electrice de constituirea de catre acesta a unei garantii stabilita potrivit pct. 5 din prezenta metodologie.
10.3. Valoarea si forma garantiei se vor inscrie in contractul de furnizare a energiei electrice, in cazul contractelor care se vor incheia dupa data intrarii in vigoare a prezentei metodologii sau intr-un act aditional la contractele incheiate inainte de data intrarii in vigoare a prezentei metodologii si care isi produce efectele de la aceasta data.