Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de inchiriere -clauze ( subinchiriere, termen)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de inchiriere -clauze ( subinchiriere, termen)

buna seara sunt proprietarul unui magazin si azi am incheiat un contract de inchiriere cu urmatoarea clauza spatiul va fi folosit ca sediu social si punct de lucru pentru societate comerciala totodata spatiul poate fii subinchiriat catre terte parti. contractul l-am incheiat pentru 2 ani la aministratia financiara .intrebarea mea este daca domnul la care am inchiriat magazinul el mai poate subinchiria altcuiva si sa nu mai plateasca chiria ?sau in cel mai rau caz el sa inchirieze altcuiva pe o perioda mai mare decat am facut-o eu si daca nu mai plateste chiria lunara sa nu mai pot sa il evacuez?

In primul rand Dumneavoastra a-ti inchiriat unei societati un spatiu cu un termen determinat de 2 ani. Societatea respectiva, legal poate inchiria la randul ei spatiul pe maxim 2 ani, nu mai mult ( repet - LEGAL). In cazul in care nu va plateste chiria va trebui sa raspunda in instanta. iar in ce priveste ultimul aspect - daca sunteti proprietar si detineti un act de proprietate puteti evacua ori ce alta persoana fizica sau juridica care nu detine un astfel de act.
buna ziua va multumesc foarte frumos pentru raspuns acum sunt mai linistita ma gandeam ca am facut o greseala.sanatate multa va doresc :)