avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1077 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce articole de lege invoc in litigiul cu chirias pers. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce articole de lege invoc in litigiul cu chirias pers. juridica care nu vrea sa plateasca, dar subinchiriaza?

Buna ziua,

Asociatia noastra de proprietari a dat un spatiu spre inchiriere unei societati X. Aceasta a refuzat sa mai plateasca chiria si, conform contractului, a intervenit rezilierea dupa neplata mai multor luni.
Societatea X, insa, a subinchiriat spatiul unei alte societati Y, de la care primeste chirie (cel mai probabil).
Ce articole de lege sunt pertinente intr-un eventual litigiu cu aceasta societate X?
Am vrea sa o facem sa plateasca/ sa evacueza spatiul/ sa returneze banii primiti de la a doua societate Y pt ca a inchiriat un spatiu care nu ii apartine/ ... o alta varianta la care nu ne-am gandit?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 20:33, 16 Iulie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa formulati o actiune in constatarea rezilierii contractului, evacuarea chiriasului/a tertului care a subinchiriat pentru ca nu detine niciun drept de folosinta a imobilului si obligarea fostului chirias la plata chiriei pe cel mult ultimii 3 ani inaintea rezilierii. Temeiul legal ar fi art. 1780, 1549, 1796 al.1 lit b,, 1805 COd Civil
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca subinchirierea nu a fost interzisa expres in contract, este valabila. Pentru neplata chiriei puteti intreprinde demersurile enuntetate anterior de dl. Pascu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Madalina Pascu a scris:

si obligarea fostului chirias la plata chiriei pe cel mult ultimii 3 ani inaintea rezilierii.


Multumesc pentru raspunsul cuprinzator.
Ajutati-ma sa inteleg, va rog, de unde sunt acesti 3 ani din raspunsul dvs.? E singurul aspect care imi scapa...

Edit: am recitit si nu mai e nevoie de clarificari, multumesc.

Edit 2: daca contractul a fost incheiat in 2007, dar renegociat anual, litigiul se judeca dupa vechiul cod civil + noul cod de proc. civ.?
Ultima modificare: Joi, 16 Iulie 2020
MateiSerban, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cei 3 ani se refera la termenul de prescriptie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord de subinchiriere ataela1 ataela1 Buna ziua, Daca contractul de inchiriere a unui spatiu este incheiat la notar,este necesar ca si Acordul de subanchiriere a acelui spatiu,dat de catre ... (vezi toată discuția)
Contract chirie expirat - chiriasul refuza sa paraseasca imobilul. edward_zone edward_zone Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: Eu, persoana fizica, am inchiriat catre o persoana juridica un spatiu comercial. Chiriasul a uitat de 3 luni sa ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract cesiune/inchiriere Crispy Crispy Buna ziua, as avea si eu nevoie de un sfat pt. urmatoarea situatie: Detin un spatiu comercial, inchiriat. Chiriasul (x) a cesionat contractul sau unei alte ... (vezi toată discuția)