Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ichiriere spatiu de catre o socitate straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ichiriere spatiu de catre o socitate straina

Buna ziua, as dori sa stiu daca o societate straina poate inchiria un spatiu-apartament, si daca da, atunci poate sa-si faca o filiala si chiar sa subinchirieze o camera altei societati care sa-si declare la randul ei sediu social acolo.
Multumesc anticipat pentru raspuns/raspunsuri.
Poate inchiria, dar nu poate subinchiria in conditiile expuse de d-voastra.
Varianta 1 se poate . :)
Varianta 2 este exclusa!:sorry:
SUCCES!
Se poate in conditiile in care in imobilulu se poate partaja in camere , astfel se incheie 2 contracte de inchiriere :

-actul de proprietate in copie sa contine si plan anexa a apartamentul marcate cu camere : camera 1 , camera 2 ....
-de altfel, este necesar in ambele cazuri, acceptul asociatiei de proprietari .
(pt a-l obtine mai usor , specificati faptul ca nu aveti activitate /trafic ci doar stabilirea sediului social)

in conformitate cu prevederile art. 17 alin. (2) din Legea nr. 31/1990, republicata, la acelasi sediu putea functiona mai multe societati, daca:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.
3. obiectele de activitate ale societatilor sa nu presupuna autorizari speciale;
C.A. Tamara Lenz , Avocat
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Daca se poate subinchiria atunci in ce conditii as putea face acest lucru daca inchiriez o suprafata de 80mp intr-o cladire destinata birourilor.
Acest aspect trebuie sa-l discutati si sa-l mentionati ca si clauza speciala in contractul de inchiriere cu administratorul spatiului de birouri . ei trebuie sa-si dea acordul .
SUCCES