avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ichiriere spatiu de catre o socitate straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ichiriere spatiu de catre o socitate straina

Buna ziua, as dori sa stiu daca o societate straina poate inchiria un spatiu-apartament, si daca da, atunci poate sa-si faca o filiala si chiar sa subinchirieze o camera altei societati care sa-si declare la randul ei sediu social acolo.
Multumesc anticipat pentru raspuns/raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: C.A. Tamara Lenz , Avocat 09:58, 14 August 2009
Poate inchiria, dar nu poate subinchiria in conditiile expuse de d-voastra.
Varianta 1 se poate . :)
Varianta 2 este exclusa!:sorry:
SUCCES!
Se poate in conditiile in care in imobilulu se poate partaja in camere , astfel se incheie 2 contracte de inchiriere :

-actul de proprietate in copie sa contine si plan anexa a apartamentul marcate cu camere : camera 1 , camera 2 ....
-de altfel, este necesar in ambele cazuri, acceptul asociatiei de proprietari .
(pt a-l obtine mai usor , specificati faptul ca nu aveti activitate /trafic ci doar stabilirea sediului social)

in conformitate cu prevederile art. 17 alin. (2) din Legea nr. 31/1990, republicata, la acelasi sediu putea functiona mai multe societati, daca:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.
3. obiectele de activitate ale societatilor sa nu presupuna autorizari speciale;
Ultima modificare: Vineri, 14 August 2009
C.A. Tamara Lenz , Avocat
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Daca se poate subinchiria atunci in ce conditii as putea face acest lucru daca inchiriez o suprafata de 80mp intr-o cladire destinata birourilor.
Acest aspect trebuie sa-l discutati si sa-l mentionati ca si clauza speciala in contractul de inchiriere cu administratorul spatiului de birouri . ei trebuie sa-si dea acordul .
SUCCES

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doua firme, acelasi sediu social? clepsidra clepsidra stiu ca e posibil sa fie doua sau chiar trei firme la aceeasi adresa (vorbind despre sediile lor, nu puncte de lucru). dar as fi interesata sa stiu care sunt ... (vezi toată discuția)
Aceeasi locatie inchiriata la doua firme carmen silva carmen silva Am inchiriat un imobil unei firme ; am contracte facute si la finante si la notar. Baiatul patronului acestei firme, vrea sa-si deschida firma lui cu acelasi ... (vezi toată discuția)
Radiere sediu social de la o adresa papaya papaya Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema: am inchiriat apartamentul unei firme care si-a stabilit aici sediul social pe baza unui ... (vezi toată discuția)