Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am cumparat acum 10 ani un apartament impreuna cu sotia. Intre timp s-a nascut copil nostru apoi sotia a decedat. Cum pot sa vand apartamantul, in conditiileincare copilul este minor?
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa sotie, pt copil numit un curator de care autoritatea tutelara care sa l reprezinte la succesiune. Dupa dezbaterea succesiunii tot prin curator copilul si impreuna cu dvs cu autorizarea autoritatii tutelare pt ca este un act de dispozitie puteti vinde imobilul, partea copilului se va consemna pe numele lui sau II veti cumpara tot cu autorizarea prealabila a aut. Tutelare un alt imobil, actele de dispozitie se fac numai in interesul minorului,