avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare silita - depasire de termen
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare silita - depasire de termen

1. Se mai poate face contestatie la o executare silita, daca decizia s-a dat din luna mai 2012?
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 16:42, 29 Octombrie 2012
Termenul de prescriptie curge de la data in care ati luat cunostinta prins semnatura de acesta, adica fost somat de executor in baza hotararii pronuntate. Nu are nici o legatura cu data pronuntarii hotararii despre care nu ati avut cunostinta, pt. ca se face fara citare.
Este vorba de un termen imperativ, de decadere si nu despre termenul de prescriptie.
ce anume doriti sa contestati? Executarea insasi, actele de executare luate individual sau o contestatie la titlul?

Sunt date si/sau termene de decadere diferite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la executare galati galati buna ziua, am o rugaminte, imi puteti spune va rog cand trebuia formulata o contestatie in anulare prima data cand s-a primit somatia sau se poate si ... (vezi toată discuția)
Momentul de la care se incepe sa curga prescriptia dreptului de a cere executarea silita motabe motabe Buna ziua, am si eu o nelamurire legata de o situatie. Am mai incercat sa-i gasesc dezlegare dar nu am reusit. Este vorba de o hotarare judecatoreasca ... (vezi toată discuția)
Contestatie in anulare katalyn katalyn buna seara! am si eu un proces care s-a judecat si in recurs, deci am o hotarare definitiva si irevocabila. pana cand pot face o contestatie in anulare (am ... (vezi toată discuția)