Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare silita - depasire de termen
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare silita - depasire de termen

1. Se mai poate face contestatie la o executare silita, daca decizia s-a dat din luna mai 2012?
Termenul de prescriptie curge de la data in care ati luat cunostinta prins semnatura de acesta, adica fost somat de executor in baza hotararii pronuntate. Nu are nici o legatura cu data pronuntarii hotararii despre care nu ati avut cunostinta, pt. ca se face fara citare.
Este vorba de un termen imperativ, de decadere si nu despre termenul de prescriptie.
ce anume doriti sa contestati? Executarea insasi, actele de executare luate individual sau o contestatie la titlul?

Sunt date si/sau termene de decadere diferite.