Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de comision cu o firma straina
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de comision cu o firma straina

Buna ziua,

Am gasit o oferta de la o firma din cehia care comercializeaza produse cosmetice, acestia au spus ca eu ca persoana fizica (neautorizata) voi putea vinde produsele lor pe baza de comision in baza unui contract de comision incheiat intre mine si ei. Din cate am inteles marfa o voi lua pe proces verbal de primire, iar dupa vanzare ei imi vor da un procent din suma totala a vanzarii. Din cate am inteles facturile fiscale le voi emite eu in numele lor in momentul vanzarii produsului, urmand sa imi deconteze un procent din totalul facturilor emise intr-o luna. Credeti ca este in regula?
Trebuie sa infiintati un PFA pentru astfel de operatiuni comerciale !
De unde ridicati produsele? Exista depozit in tara?
Produsele le voi ridica personal de la un depozit din bucuresti in baza unui proces verbal de primire, dar contractul va fi facut intre mine si firma cu sediul in cehia.
mrs8, utilizator
Am cerut aceste informatii pentru ca as dori sa fac acest lucru cat de legal se poate, o sa fie ceva part-time, de exemplu reprezentantii AVON lucreaza tot pe baza de comision si nu au pfa infiintat.
~ Conținut șters la cerere ~