Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat

Buna ziua..Se poate face un contract de comodat in alt judet decat cel in care se afla persoanele care doresc sa faca un contract de comodat pentru un apartament sau este obligatoriul sa se faca in judetul de domiciliu? Din cate stiu eu un contract de comodat facut la avocat este mult mai ieftin dect un contract de comodat facut la notar.Este adevarat? Cu respect
~ Conținut șters la cerere ~
Da se poate face. Pretul pentru un asemenea contract se negociaza cu cel care il redacteaza.
Il puteti incheia oriunde doriti. Important este si scopul sau, sunt institutii care il accepta doar in forma autentificata de notar, interesati-va inainte.
Contractul de comodat poate fi incheiat si doar intre parti, nu neaparat in fata notarului sau a avocatului.
Indiferent pentru ceea ce faceti contractul de comodat, asa cum va spunea si utilizatorul @gerberga, nu trebuie sa mergeti nici la notar, nici la avocat, el este valabil si in varianta in care il incheiati si semnati intre parti, adica sub semnatura privata, pentru ca legea va permite si o astfel de varianta!