Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare garsoniera (apartament)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare garsoniera (apartament)

Buna ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie,la cumpararea unuei garsoniere sau apartament de ce am nevoie ( ma refer la acte) ? Si ce anume trebuie sa verific? Trebuie ca si vanzatorul si cumparatorul sa plateasca o anumita taxa sau impozit? Daca se poate sa imi spuneti toti pasii pe care trebuie sa-i parcurg la cumpararea unui apartament si ce anume ar trebui sa stiu? Multumesc anticipat.
Dvs., ca si cumparator, aveti nevoie doar de actul de identitate si de banii pentru taxe. Vanzatorul, in schimb, trebuie sa prezinte actul sau de proprietate, documentatia cadastrala, incheierea de intabulare si certificat fiscal care atesta plata la zi a taxelor si impozitelor aferente imobilului. Vanzatorul va achita un impozit pe venitul din transferul proprietatii imobiliare (2% sau 3% din pret, in functie de anul dobandirii), iar dvs. veti achita onorariul notarului public si taxa de intabulare.