Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic = mediator?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic = mediator?

o rugaminte la cei cu o mai vasta experienta, un consilier juridic care sa zicem urmeaza cursurile de formare mediatori, se poate autoriza ca mediator si ramane angajat ca si con jur la firma la care lucra pana atunci?
Art. 10.
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege sau rezultate din conflict de interese, in conditiile legii.
Art. 11.
Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibila cu:
a) activitatea didactica universitara si de cercetare juridica, activitatea literara, culturala si publicistica nesalarizata;
b) functia de arbitru, mediator sau expert, in conditiile legii si cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de intocmire a proiectelor de reglementari juridice.

va multumesc mult
Daca aveti functia de consilier juridic la firma care va angajat, puteti sa urmati cursul de mediator, ca si cel de expert.
Cunosc cazuri in care este jurist si a terminat cursurile de expert evaluator si acum isi scoate stampila.
stiu ca pot urma aceste cursuri dar dilema mea este daca pot fi in paralel consilier juridic angajat si sa fiu atorizata ca mediator...avand o firma in acest domeniu
:offtopic: Interventie moderator
@ dana_amarandei
Nu mai adresati acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.