avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... exista vreo functie,in afara sferei juridice care sa ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

exista vreo functie,in afara sferei juridice care sa fie compatibila cu cea de consilier juridic?

M-ar interesa foarte tare acesta chestiune...

Merci
Cel mai recent răspuns: integra solutions , Consilier juridic 09:52, 29 Iunie 2006
Legea 514/2003
Art. 10. - Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
a) calitatea de avocat;
b) activităţile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
d) funcţia şi activitatea de administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară;
e) activitatea publicistică salarizată;
f) alte incompatibilităţi prevăzute de lege sau rezultate din conflict de interese, în condiţiile legii.
Art. 11.
Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibilă cu:
a) activitatea didactică universitară şi de cercetare juridică, activitatea literară, culturală şi publicistică nesalarizată;
b) funcţia de arbitru, mediator sau expert, în condiţiile legii şi cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de întocmire a proiectelor de reglementări juridice.
Eu sunt consilier juridic de trei ani, in afara de asta la aceeasi firma sunt reprezentantul managmentului calitatii iar in timpul liber am preocupari chiar comerciale si inca nu s-a luat nimeni de mine :)
ok...dar esti inscris in Colegiul Consilierilor Juridici?
Am inteles ca aici ar fi problema...in momentul in care esti inscris in acest Colegiu, care mie mi se pare o mare pierdere de bani ,timp si alte chestii, nu poti sa cumulezei functia de consilier juridic cu alta functie salarizata din afara de ...cateva cazuri(vezi in lege).....noi, dupa legea C>Jur....am fii in incompatibilitate.....

Ma rog...........eu oricum imi pastrez ambele contracte de munca.
Dragi colegi,

si care ar fi sanctiunea pentru desfasurare activitatiilor "inicompatibile" si mai ales, cine este indreptatit sa aplice aceste sanctiuni

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consilier juridic = mediator? dana_amarandei dana_amarandei o rugaminte la cei cu o mai vasta experienta, un consilier juridic care sa zicem urmeaza cursurile de formare mediatori, se poate autoriza ca mediator si ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate consilier juridic - administrator al unei sc? Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Este incompatibila functia de consilier juridic cea de administrator al unei societati comerciale? Potrivit legii ar fi incompatibilitate, dar conform ... (vezi toată discuția)
Doua contracte de munca Grigore Carmen Grigore Carmen Intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca pot avea doua locuri de munca in acelasi timp, respectiv invatatoare si consilier juridic cu statut de personal ... (vezi toată discuția)