Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... doua contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

doua contracte de munca

Intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca pot avea doua locuri de munca in acelasi timp, respectiv invatatoare si consilier juridic cu statut de personal contractual. Daca da, va rog sa-mi spuneti care ar fi functia de baza avand in vedere ca, la scoala, norma didactica este de 18 ore, iar cartea de munca este ceruta la scoala. Pot avea, ca si consilier juridic, norma intreaga?
Grigore Carmen, utilizator
Trebuie sa aveti in vedere compatibilitatile de mai jos din lg 514/2003.
Din cate vad eu nu cred ca cele doua activitati sunt compatibile.

Art.10.- Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă
cu:
a) calitatea de avocat;
b) activităţile care lezează demnitatea şi independenţa
profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în
străinătate;
d) funcţia şi activitatea de administrator sau lichidator în
cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară;
e) activitatea publicistică salarizată;
f) alte incompatibilităţi prevăzute de lege sau rezultate din
conflict de interese, în condiţiile legii.
Art.11.- Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibilă cu:
a) activitatea didactică universitară şi de cercetare juridică,
activitatea literară, culturală şi publicistică nesalarizată;
b) funcţia de arbitru, mediator sau expert, în condiţiile
legii şi cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de întocmire a
proiectelor de reglementări juridice.
Totusi, potrivit statutului personalului didactic, functia de invatator nu este incompatibila cu cea de consilier juridic, pentru ca functia de baza va fi cea de invatatoare.
Dar potrivit legii consilierului juridic, functia de consilier juridic este incompatibila cu cea de invatator, eu asa inteleg.
Nu zic ca nu puteti risca, nu prea stiu cine o sa va ceara socoteala, dar asa spune legea.

Poate mai primi si alte pareri aici pe forum.
Nu se poate cumula functia de consilier juridic cu cea de invatator.
Faptul ca statutul cadrelor didactice nu prevede o asemenea incompatibilitate nu inseamna ca e legal sa cumulati aceste functii. Trebuie sa indepliniti conditiile legale prevazute pentru fiecare functie amintita.

Oricum statutarea unor incompatibilitati priveste strict meseria reglementata in acel act normativ si nu in relatie directa cu alte functii/profesie.
Edbah, utilizator
Dar cum ramane cu faptul ca esti angajat ca personal contractual, nu ca si functionar public, aspect care ar justifica pe deplin incompatibilitatea?