Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Compatibilitate intre meseria de consilier juridic si ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Compatibilitate intre meseria de consilier juridic si cea de mediator

As dori sa intreb daca un consilier juridic poate fi in acelasi timp si mediator?Multumesc!
Art.11.- Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibilă cu:
a) activitatea didactică universitară şi de cercetare juridică,
activitatea literară, culturală şi publicistică nesalarizată;
b) funcţia de arbitru, mediator sau expert, în condiţiile
legii şi cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de întocmire a
proiectelor de reglementări juridice.

legea de org. profesiei
Sigur ca da ! Nu exista incompatibilitati intre profesia de mediator si cea de consilier juridic.
Nu exista niciun fel de incompatibilitate legala intre cele doua profesii. Consilierul juridic poate fi si mediator.

Art. 7 - Legea 192/2006 actualizata
Poate deveni mediator persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) are capacitate deplina de exercitiu;
b) are studii superioare;
c) are o vechime in munca de cel putin 3 ani;
d) este apta, din punct de vedere medical, pentru exercitarea acestei activitati;
e) se bucura de o buna reputatie si nu a fost condamnata definitiv pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
f) a absolvit cursurile pentru formarea mediatorilor, in conditiile legii, sau un program postuniversitar de nivel master in domeniu, acreditate conform legii si avizate de Consiliul de mediere;.
g) a fost autorizata ca mediator, in conditiile prezentei legi.

Legea 514/2003 actualizata privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic

CAPITOLUL II
Dobândirea şi încetarea calităţii de consilier juridic
Art. 11

Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibilă cu:
a) activitatea didactică universitară şi de cercetare juridică, activitatea literară, culturală şi publicistică nesalarizată;
b) funcţia de arbitru, mediator sau expert, în condiţiile legii şi cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
c) participarea la comisii de studii, de întocmire a proiectelor de reglementări juridice.