Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... model contract de inchiriere SCHELA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

model contract de inchiriere SCHELA

Buna ziua,
Va rog să mă ajutaţi cu un model de Contract inchiriere schela între doua societăţi.

CONTRACT DE INCHIRIERE ECHIPAMENTE
NR…………../ ………………………….

ART.1 PARTILE CONTRACTANTE:

S.C. ........SRL, cu sediul in ......., avand cod fiscal RO .....cont nr. .....................................deschis la ................., sucursala................, fiind reprezentata prin adm. ....................., in calitate de LOCATOR.
SI.......................................................………………….......,cu sediu lin………………………………
............................................................................................................................................................................
inregistrata la Registrul Comertului sub nr. J ………………., avand cod fiscal RO…………………, cont nr……………………................................….deschis la ………………… in calitate de LOCATAR.

ART. 2 OBIECTUL CONTRACTULUI

a) Bunul inchiriat
2.1. Locatorul se obliga sa puna la dispozitia locatarului urmatoarele bunuri:

1) SCHELA DE TIPUL (SCHELA METALICA ) ............................................ ;

b) Pretul (chiria)
2.2. Pretul inchirierii pentru folosirea obiectului inchiriat este de ..........lei (T.V.A. inclusa) pe fiecare luna.
Pretul mentionat se achita lunar indiferent daca schela este sau nu este folosita la capacitatea maxima.
2.4. Locatarul este obligat sa plateasca locatorului chiria lunar, cel mai tarziu pana la data de……………………a lunii urmatoare prin:
a) ordin de plata
b) numerar
2.5. Neplata chiriei la termen indreptateste pe locator sa perceapa penalitati de intarziere in valoare de 0,5% / zi, cu incepere de la data scadentei pana la data platii inclusiv.

c) Durata contractului
2.6. Prezentul contract s-a incheiat pe o durata de ......., cu incepere de la data…………... pana la data de…………………., cand contractul inceteaza sa mai produca efecte.

2.7. Prin acordul expres al partilor prezentul contract se poate prelungi peste durata stabilita initial.
ART. 3 OBLIGATIILE PARTILOR
3.1. Locatorul se obliga:
a) sa predea bunul cu toate accesoriile sale in starea corespunzatoare destinatiei in vederea careia a fost inchiriat ;
b) sa predea catre locatar bunul inchiriat la termenele stipulate, cand se va intocmi un proces-verbal de predare/primire ;
c) sa suporte orice cheltuieli legate de intretinere;
d) sa intervina pentru indreptarea problemelor semnalate de catre locatar in maxim 48 de ore de la instiintare ;
e) sa pastreaze proprietatea asupra echipamentelor inchiriate si asupra fiecarei modificari aduse acestora
3.2. Locatarul se obliga:
a) sa plateasca chiria la termenele fixate in contract ;
b) sa foloseasca bunul inchiriat ca un bun proprietar si conform destinatiei care rezulta din contract ;
d) sa repare orice deteriorare adusa echipamentului prin fapta proprie, datorand chiria chiar daca echipamentul este deterioarat ;
e) sa suporte costurile suplimentare aduse de bunul inchiriat (costul curentului electric consumat, etc.) ;
f) la sfarsitul contractului sa restituie bunul inchiriat in starea in care l-a primit ;
g) sa notifice locatorului orice incident intervenit pe parcursul derularii contractului si in legatura cu acesta ;
h) sa nu foloseasca schela in alte scopuri decat pentru ce este destinata.

ART.4 SUBINCHIRIEREA SI CESIUNEA
4.1. Subinchirierea in tot sau in parte a bunului inchiriat sau cesiunea contractului de inchiriere unui tert este permisa numai cu acordul prealabil scris al locatorului si cu respectarea conditiilor si obtinerea aprobarilor cerute pentru inchiriere.

ART.5 INCETAREA CONTRACTULUI
5.1. Prezentul contract inceteaza:
a) prin expirarea termenului pentru care a fost incheiata locatiunea
b) prin rezilierea contractului pentru neexecutare
c) prin pieirea fortuita a lucrului

ART.6 RASPUNDEREA CONTRACTUALA
6.1. Nerespectarea obligatiilor asumate prin prezentul contract de catre una dintre parti da dreptul partii lezate de a cere rezilierea contractului.
6.2. Forta majora este constatata de o autoritate competenta si apara partile contractante de raspundere pe toata perioada in care aceasta actioneaza.
ART.7 DISPOZITII FINALE
7.1. Prezentul contract s-a incheiat in 2 (doua) exemplare, cate unul pentru fiecare parte, avand u
n numar de 3 (trei) pagini, azi……………………, avand forta juridica egala.
LOCATOR LOCATAR
MATEIU IONUT-RARES ____________________ __________________
S.C. ,,........... SRL SC ............SRL

L.S. L.S.