Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere evenimente familiale - sector privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere evenimente familiale - sector privat

Buna ziua,

Este obligatorie acordarea de zile libere platite in afara concediului de odihna
in cazul unor evenimente familiale deosebite, in sectorul privat? Care este temeiul legal ?
Va multumesc!
Zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie

Potrivit art. 61 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pentru anii 2011 – 2014, salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:

a) casatoria salariatului – 5 zile;

b) casatoria unui copil – 2 zile;

c) nasterea unui copil – 5 zile + 10 zile daca tatal a urmat un curs de puericultura;

d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor – 3 zile;

e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor – 1 zi;

f) donatorii de sange – conform legii;

g) la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate – 5 zile.
Cristian Raduta - Birou de Mediator, Mediator
La ora actuala nu mai este in vigoare niciun CCMUNN.
Temeiul legal pentru acordarea zilelor pentru evenimente deosebite este Codul muncii:
Art. 152.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Temeiul pentru acordarea zilelor pentru evenimente deosebite este contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern. al angajatorului si nu Codul Muncii.
In momentul de fata la firma la care lucrez nu este in vigoare nici un Contact Colectiv de Munca (sub 21 salariati) si nici nu are prevazut in Regulamentul intern zile libere platite pentru evenimente familiale deosebite. Acordarea acestor zile libere platite este obligatorie sau ramine la latitudinea patronului sa le dea sau nu?
Multumesc!
In acest caz, ramane la latitudinea angajatorului .. . daca acordarea acestora era prevazuta in contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern al angajatorului, atunci acesta era obligat sa le acorde.