avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului

am si eu o intrebare.Am fost studenta la o facultate de stat timp de 4 ani la zi pana in vara si am luat licenta.sunt insarcinata in 7 luni copilul urmand sa se nasca in luna decembrie.mai beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului tinand cont k nu lucrez(nu am lucrat niciodata) si nici nu sunt inscrisa la master?va multumesc
Cel mai recent răspuns: danam82 , utilizator 15:34, 14 Noiembrie 2012
trebuie sa aveti 12 luni succesive ( se calculeaza si invatamantul le zi )
Din pacate, nu puteti beneficia de indemnizatie, intrucat nu aveti 12 luni succesive.
Cele 12 luni prevazute la alin. (1) - OUG 111/2010 pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele: frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului
1. Dupa absolvire nu v-ati inregistrat la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la absolvire?

2. Daca da, atunci acea perioada de 60 de zile este eligibila pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC, plus ca in perioada de somaj indemnizat puteti beneficia si de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si apoi de CCC.
da, mi-am depus dosarul de somaj.Va multumesc mult pentru raspunsuri
as mai avea o intrebare..am o prietena ce urmeaza sa nasca(tot dupa ce a terminat facultatea in decursului acestui an) la sfarsitul acestei luni.si ea a terminat tot facultate de stat fara intreruperi dar ea in timpul facultatii a lucrat cateva luni dupa terminarea facultatii depunandu-si dosarul de somaj.o afecteaza cumva faptul ca a lucrat in vederea primirii indemnizatii pentru cresterea copilului? va multumesc mult

Alte discuții în legătură

Sunt studenta in ultimul an de facultate si insarcinata, am dreptul la somaj? elenaboboc91 elenaboboc91 Sunt studenta in anul III de facultate la zi si urmeaza sa dau licenta. Sunt de asemenea insarcinata si urmeaza sa nasc in septembrie. Am dreptul la somaj dupa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil pentru eleva la postliceala lauramateescu lauramateescu Buna ziua, sunt insarcinata in 39 saptamani, am 25 ani si sunt eleva la postliceala la cursuri de zi, scoala de stat. Data probabila a nasterii este 28 iunie ... (vezi toată discuția)
Studenta insarcinata melindaanab melindaanab Am terminat anul 6 de medicina in iunie 2012 , am examenul de licenta in septembrie 2012 si o sa incep sa lucrez in spital in ianuarie 2013. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)