Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... recuperare amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

recuperare amenda

As dori sa recuperez suma de 750 lei ce reprezinta 1/2 din amenda aplicata de Politia Locala Sect 5 Buc pt. ocuparea unui loc din parcarea rezidentiala. Judecatoria Sect 5 Buc a admis plangerea contraventionala si a dispus anularea procesului verbal (nu am cerut intoarcerea executarii silite in cadrul aceluiasi dosar). Care este procedura de urmat pentru recuperarea sumei achitate in 48 de ore de la primirea pr-verbal la Trezoreria Sect 5, deoarece Politia Locala nu a declarat recurs.
In situatia mentionata solicitati instanta sa dispuna investirea cu formula executorie a hotararii ,pe care o prezentati autoritatii unde ati achitat amenda