Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte originale ptr succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte originale ptr succesiune

pentru deschiderea succesiunii sunt convins ca sunt necesare actele in original dar ce trebuie facut in cazul in care exista numai copii iar unul din acte se gaseste la unul dintre mostenitori care nu vrea sa il dea.
concret, in urma decesului mamei am gasit numai copia certificatul de mostenitor ptr o casa la tara pentru care detine 1/2 din parti cu sora ei, decedata si ea acum 10 ani. copii surorii mamei mele nu au facut nici ei succesiune ptr 1/2 din partea cuvenita lor considerand ca "nu se merita" cheltuiala si "deranjul". pe langa casa mai exista un titlu de proprietate pentru un teren arabil amestecat cu alte rude iar titlul nu se stie pe unde este iar din auzite cine il are nu vrea sa il dea. din cate cunosc exista niste copii ale acestui titlu.

intrebari:
1. pot scoate un duplicat de la cadastru sau primarie (nu stiu exact) pentru titlu respectiv ptr a-l depune la succesiune?
2. pot folosi copia certificatului de mostenitor si al titlului de proprietate ptr terenul agricol (daca il gasesc)?
3. pot baga la succesiune actul de concesiune al locurilor de veci ptr ca in contractul cu admin. cimitirului scrie ca se poate transmite prin succesiune?
4. ce fac daca nu am actele originale?:((
1 da sau copie certificata
2.certificatul de mostenitor trebuie in original. vedeti unde a fost facut si solicitati copie legalizata.
3 da
4 obtineti copii legalizate macar.