Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copia legalizata dupa certificatul de mostenitor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copia legalizata dupa certificatul de mostenitor impreuna ...

Buna ziua,

Copia legalizata dupa certificatul de mostenitor al mamei mele (decedata), impreuna cu actele proprietatii ptr. care s-a facut CM-ul, sunt suficiente ptr. deschiderea succesiunii?

Nu mai exista documentul original ci doar aceasta copie. Conform informatiilor notarului care a emis CM-ul si copia legalizata, nu pot obtine un duplicat de la camera notarilor ptr. ca nu am o hartie din care sa reiasa ca sunt mostenitor. De asemnea mentioneaza ca ptr. deschiderea succesiunii este la fel de buna si copia legalizata.

Paradoxal este faptul ca notarul unde voi deschide succesiunea (altul decat cel care a emisa copia), imi motiveaza ca nu poate deschide aceasta succesiune doar pe baza copiei legalizate, solicitandu-mi un duplicat!?

Multumesc
zcristi2000, utilizator
Succesiunea este deschisa prin însuși faptul decesului.
Dacă acea copie legalizata s-a făcut după un original aflat în arhiva notarului public care a eliberat certificatul de moștenitor sau în arhiva Camerei Notarilor Publici, este valabila doar 6 luni.