Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ajutor incalzire locuinta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ajutor incalzire locuinta

locuiesc in fapt in casa parintilor mei si as dori sa depun cerere de ajutor pentru incalzirea locuintei . am acest drept de a beneficia de ajutor ptr. incalzire daca nu detin locuinta in proprietate sau in baza unui act.
In OUG 70/ 2011 nu se specifica faptul ca trebuie sa fiti proprietarul locuintei, ci doar ca trebuie sa locuiti "in fapt" la adresa respectiva.
Cererea de acordare a ajutoarelor se face pe propria raspundere si trebuie sa atasati doar actul de identitate. Primaria raspunde pentru verificarea, prin sondaj, a 60% dintre persoanele care depun cereri. Verificarea consta intr-o vizita la domiciliu si eventual acte suplimentare privind veniturile.
la nevoie, presupun ca administratorul/ vecini pot proba faptul ca locuiti singur si nu mai locuitesc si alte persoane cu d-voastra. la intretinere cum sunteti trecut, o singura persoana, nu?