Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... renuntare actiune in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

renuntare actiune in instanta

am depus o actiune in instanta, la Judecatoria Ploiesti, care are termen anul viitor. acum trebuie sa renunt la actiune, imi puteti da un sfat cum se procedeaza, cine poate face cererea de renuntare (daca o poate face avocatul sau daca este necesara si prezenta mea), ce se intampla mai departe?
actiunea este pentru o promisiune de vanzare care n-a fost respectata, taxa de judecata este mare si as vrea sa stiu si cum se recupereaza si cand.
precizez ca motivul renuntarii nu este recuperarea taxei
va rog sa ma sfatuiti daca exista mai multe variante in care se poate face renuntarea, si care sunt consecintele

multumesc anticipat
ileana ionescu
Puteti retreage oricand (chiar inantea termenului de judecata) actiunea mergand personal la instanta cu actul de identitate. Avocatul poate retrage actiiunea doar daca are un mandat special in acest sens.
Puteti renunta la judecata fie verbal in fata instantei, fie trimitand o cerere scrisa instantei.
Cererea scrisa de renuntare nu va fi avuta in vedere de instanta. Trebuie sa fiti prezenta personal
va rog mai multe detalii:
cererea de renuntare e considerata renuntare in fata autoritatilor?
avocatul va depune cererea la registratura si mi-a spus ca se va da un termen si se va judeca si cererea de renuntare, si abea dupa ce se va pronunta instanta se considera ca cererea de renuntare a ramas definitiva
cu ce fel de acte dovedesc ca am renuntat la actiune?
am nevoie de aceasta renuntare, oficial si urgent
termenul la care m-as putea prezenta in fata instantei va fi functie de programul lor, adica abea peste un an, ori eu am nevoie de aceasta renuntare acum (max.pana la sfarsitul saptamanii)
iileana, utilizator
Faceti in scris o cerere de renuntare la judecata in temeiul art.246, al.1 din Codul de Procedura Civila si depuneti-o prin serviciul de registratura, solicitand pronuntarea unei incheieri in acest sens, fara drept de apel.
Prezentati-va la termenul de judecata acordat.

Prin renuntarea la judecata reclamantul nu-si abandoneaza posibilitatea de a exercita ulterior o actiune impotriva aceluiasi parat , cu acelasi obiect si cu aceeasi cauza.

Daca renuntarea la judecata se face dupa comunicarea cererii de chemare in judecata , instanta, la cererea paratului, va obliga pe reclamant la cheltuieli./b]

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat