Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen de preaviz

buna ziua,

ocup functia de sef depozit la un dealer auto din martie 2011. Pe 22.102012 mi-am dat demisia si directorul mi-a cerut un preaviz de 45 de zile lucratoare. Mentionez ca pe contractul individual de munca preavizul este de 15 zile si am semnat act aditional la data modificarii codului muncii. Am facut o cerere pe mail catre director si departamentul resurse umane pentru termen de preaviz de 20 de zile conform CIM dar nu am primit niciun raspuns.
In aceasta situatie ce termen trebuie sa respect:
-20 de zile conform CIM si act aditional sau
-45 de zile pentru functie de conducere (sef depozit) cum vrea directorul???

multumesc
Art. 81 alin. 4 din Codul muncii:

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Concluzia o trageti dvs.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Termenul de preaviz in cazul d-voastra este cel prevazut in c.i.m. si act aditional ... O zi buna !
Va trebui sa respectati termenul de preaviz prevazut in c.i.m. , modificat prin actul aditional .. adica, 20 de zile