Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare CIM - salariat decedat in timpul CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare CIM - salariat decedat in timpul CM

Un salariat care avea concediu medical (cancer) de la 01 oct. 2012 la 31 oct. 2012 a decedat la data de 22 oct. 2012 (seara). Cei de la departam. resurse umane vor sa faca decizia de incetare a contractului de munca cu data de 22.10.2012 conform prev. art. 56 (1) lit. a din Codul muncii. Insa in Normele la OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate la art. 79 lit. a) scrie ca "Plata indemnizatiilor inceteaza incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul a decedat."
Cum trebuie procedat corect? Pana la ce data calculez indemnizatia de concediu medical?
Trebuie sa primeasca indemnizatia inclusiv pentru data de 22, iar incetarea contractului de munca sa face incepand cu 23.
Incetarea c.i.m in acest caz se face cu data de 22.10.2012, Codul muncii este foarte clar in aceasta privinta:

Art. 56. - (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoana fizica, precum si in cazul dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care angajatorul si-a incetat existenta conform legii;

Legea nu spune in ziua urmatoare decesului.

Pentru stabilirea indemnizatiei de CM se va calcula inclusiv data de 22.10.2012.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
cristina chiva a scris:

Trebuie sa primeasca indemnizatia inclusiv pentru data de 22, iar incetarea contractului de munca sa face incepand cu 23.

:-/ .. daca a decedat pe 22 cum sa-i inceteze c.i.m. pe data de 23 ....:-/
Dar, daca angajatul ar fi venit in ziua de 22 la serviciu, ar fi fost pontat 8 ore si apoi seara la ora 22 s-ar fi constatat decesul? Ar fi trebuit platit sau nu pentru munca prestata in 22?
Da, ar fi trebuit platit.