Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... divort - schimbare de nume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

divort - schimbare de nume

buna tuturor.sunt noua aici deci nu prea stiu cum stau lucrurile.as dori va rog frumos sa stiu ce se intampla daca nu ti-ai schimbat buletinul dupa divort.am divortat acum cativa ani si nu miam schimbat buletinul schiar daca asa scrie in sentinta:sa revin la numele anterior.acum am primit acasa o citatie in care scrie sa ma prezint la tribunal in bucuresti pt acel divort cu revenire la numele anterior.as vrea sa stiu ce se intampla daca ma prezint sau nu si ce trebuie sa fac in sensul asta?multumesc anticipat
Schimbati-va de urgenta cartea de identitate.
Sentinta de divort trebuie sa fie legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila (daca nu ati facut acest demers atunci cand trebuia), cititi detalii aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Mergeti la Evidenta Persoanelor de care apartineti cu:
- actul de identitate si cartea de alegator, daca o mai aveti
- certificatul de nastere, original + copie
- sentinta cu mentiunea definitiva si irevocabila, original si copie
- actul de spatiu
- daca aveti copii sub 14 ani, cu certificatele lor de nastere in original si copie
- chitantele a 2 taxe, una de 7 lei si una de 4 lei pe care le platiti la Impozite si Taxe (sau la ghiseu, daca sunt organizati asa).

In opinia mea trebuie sa va prezentati, insa daca aveti cartea de identitate cu numele la care trebuia sa reveniti si citatia este pentru aceasta problema, va fi ok.
Ares-3, moderator