Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna seara...in luna aprilie am implinit varsta de 18 ani,iar in luna iunie am terminat liceul...in luna iulie m-am incris la o scoala posliceala sanitara si in luna octombrie am inceput cursurile.Parintii mei sunt divortati din anul 1997,iar eu am fost incredintata spre crestere si educare mamei mele.Tatal meu pe toata aceasta perioada mi-a pus pensia alimentara cam cand a vrut el...iar saptamana trecuta am facut o plangere pentru abandon de familie deoarece nu mi-a pus pensiia pe lunile ianuarie,aprilie,iunie,iulie,august,septembrie si octombrie.El sustine faptul ca deoarece am implinit 18 ani in lina aprilie..el mai trebuia sa imi trimita pensia pe luna mai si iunie pana la terminarea liceului...si pe timpul vacantei de vara nu trebuie sa imi plateasca pensia...doar din timpul inceperii scoli postliceale.Va rog frumos sa ma lamuriti ca sa stiu daca trebuie sa imi schimb declaratia si sa scot lunile de vacanta..lucru care mi se pare cam ciudat deoarece in ani trecuti am primit pensia in timpul vacantei de vara.Tatal meu nu m-a cautat niciodata, dar acum s-a trezit sa ma sune sa imi faca scandal ca actele depuse de mine la dosar nu bat cu ale lui.Va multumesc!:D
e un tata denaturat... faptul ca ati implinit 18 ani si ca sunteti inca elev la scoala nu il scuteste pe el nici macar de plata pensiei in perioada vacantei...nu trebuie sa modificati nimic... nu are decat sa vina el sa zica asa ceva in fata autoritatilor... ca nu trebuie sa va plateasca pensie in perioada vacantei
Ce scrie exact in hotararea prin care s-a stabilit sa va plateasca pensie, pana cand s-a stabilit sa plateasca ?
va multumesc!