Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se intampla daca nu te prezinti la prima citatie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se intampla daca nu te prezinti la prima citatie intr-un proces civil in care ai calitatea de parat

Sunt citat in calitate de parat intr-un proces civil, fond pretentii si din motive de ordin financiar nu am putut angaja un avocat. In acest context nu am reusit sa depun la dosar "intampinarea " asa cum mi s-a cerut prin citatie.

Nu am competente in a-mi sustine singur cauza si din acest motiv am decis sa nu ma prezint la prima citatie.

INTREBARE

Ce se intampla daca nu ma prezint la prima infatisare si nici nu depun vreun document justificativ ptr absenta mea?
se va judeca in continuare, fara prezenta dvs. si fara a fi analizate posibilele dvs. aparari.
In mare, va fi analizat doar punctul de veder al reclamantului si veti putea pierde procesu l "in lipsa".
Puteti cere amanare pentru lipsa aparare si poate pana la urmatorul termen reusiti sa va angajati un avocat.
Multumesc ptr raspuns.
Intentia mea este sa angajez avocat ptr .urmatoarea infatisare cand voi avea ceva bani din avansul de concediu planificat in noiembrie.

Intrebarea mea este daca neprezentandu-ma prima data voi fi citat din nou, procesul fiind pur si simplu amanat?
Ca sa ma prezint trebuie sa-mi iau o zi fara plata, asa e regula acolo unde lucrez.
Cererea de amanare o puteti trimite si prin posta, recomandata, cu confirmare de primire de ex, sau pe fax, nu trebuie sa va duceti personal.