avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se intampla daca nu te prezinti la prima citatie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se intampla daca nu te prezinti la prima citatie intr-un proces civil in care ai calitatea de parat

Sunt citat in calitate de parat intr-un proces civil, fond pretentii si din motive de ordin financiar nu am putut angaja un avocat. In acest context nu am reusit sa depun la dosar "intampinarea " asa cum mi s-a cerut prin citatie.

Nu am competente in a-mi sustine singur cauza si din acest motiv am decis sa nu ma prezint la prima citatie.

INTREBARE

Ce se intampla daca nu ma prezint la prima infatisare si nici nu depun vreun document justificativ ptr absenta mea?
Cel mai recent răspuns: lonita , utilizator 10:07, 31 Octombrie 2012
se va judeca in continuare, fara prezenta dvs. si fara a fi analizate posibilele dvs. aparari.
In mare, va fi analizat doar punctul de veder al reclamantului si veti putea pierde procesu l "in lipsa".
Puteti cere amanare pentru lipsa aparare si poate pana la urmatorul termen reusiti sa va angajati un avocat.
Multumesc ptr raspuns.
Intentia mea este sa angajez avocat ptr .urmatoarea infatisare cand voi avea ceva bani din avansul de concediu planificat in noiembrie.

Intrebarea mea este daca neprezentandu-ma prima data voi fi citat din nou, procesul fiind pur si simplu amanat?
Ca sa ma prezint trebuie sa-mi iau o zi fara plata, asa e regula acolo unde lucrez.
Cererea de amanare o puteti trimite si prin posta, recomandata, cu confirmare de primire de ex, sau pe fax, nu trebuie sa va duceti personal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentare in proces alertbrain alertbrain Sotul meu este citat intr-un proces civil in calitate de parat. Prima infatisare are loc peste 2 zile, dar sotul meu a facut un accident vascular si este ... (vezi toată discuția)
Chemare in judecata,,, puppe2 puppe2 Un asociat unic a cesionat contra unui comision, SRL-ul, unei alte firme, exonerandu-l de orice obligati -responsabilitati fata de societate decurgand din ... (vezi toată discuția)
Depunere intampinare tardiv; raspuns la intampinare ANDREI2002 ANDREI2002 Buna seara. Din cate am inteles exista un art din codul muncii care se refera la faptul ca intimata trebuie sa depuna intampinara pana la primul termen de ... (vezi toată discuția)