Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajatorul si drepturile ce.i revin angajand somer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajatorul si drepturile ce.i revin angajand somer

as vrea sa stiu ce avantje si cat exact primeste un angajator, angajand un somer. multumesc.
Exista conventii prin care angajatorul poate beneficia de o anumita suma, timp de 12 luni, in cazul in care angajeaza someri peste 45 de ani sau tineri absolventi. Legea nr. 76/ 2002 reeglementeaza aceste conventii la art. 80, respectiv 85. In lege se regasesc si alte prevederi prin care angajatorul poate beneficia de un "stimulent" din partea statului.
ideea e ca eu nu sunt nici absolvent nici nu am peste 45 de ani. am 41 ani
In acest caz nu stiu daca angajatorul beneficiaza de vreun stimulent. Cred ca mai multe detalii gasiti in lege.