avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajatorul si drepturile ce.i revin angajand somer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajatorul si drepturile ce.i revin angajand somer

as vrea sa stiu ce avantje si cat exact primeste un angajator, angajand un somer. multumesc.
Cel mai recent răspuns: LIDEEAoffice , utilizator 15:24, 31 Octombrie 2012
Exista conventii prin care angajatorul poate beneficia de o anumita suma, timp de 12 luni, in cazul in care angajeaza someri peste 45 de ani sau tineri absolventi. Legea nr. 76/ 2002 reeglementeaza aceste conventii la art. 80, respectiv 85. In lege se regasesc si alte prevederi prin care angajatorul poate beneficia de un "stimulent" din partea statului.
ideea e ca eu nu sunt nici absolvent nici nu am peste 45 de ani. am 41 ani
In acest caz nu stiu daca angajatorul beneficiaza de vreun stimulent. Cred ca mai multe detalii gasiti in lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata contributii pentru salariati si facilitati adipro adipro In ce conditii o interprindere individuala nu plateste darile catre stat cand angajeaza un salariat? (vezi toată discuția)
Angajare persoana peste 45 de ani iuliana_gradinaru iuliana_gradinaru Va rog sa ma lamuriti intr-o chestiune: pot angaja o persoana peste 45 de ani si pot beneficia de subventie conform Legii76, in situatia in care si-a incetat ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine ajutor de la stat in cazul in care angajez someri sau absolventi? ncris78 ncris78 Detin o societate comerciala si sunt pe punctul de a angaja o persoana care momentan beneficiaza de indemnizatia de somaj. Care este procedura ce trebuie ... (vezi toată discuția)