avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletin in afara tarii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletin in afara tarii

am un baiat dat prin divort la mama. momentan este in spania si maine face 14 ani. ce trebuie facut pentru a,si face buletinul acolo, avand in vedere ca ei nu au contract de munca si nici contract de inchiriere. multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 18:48, 31 Octombrie 2012

Pentru a-i primi actele la consulat ar trebui sa aiba un document eliberat de autoritatile din Spania care sa justifice de ce nu poate veni in tara, de exemplu o adeverinta de la scoala sau un certificat medical.

Daca poate obtine unul din acestea, atunci la consulat vor merge cu:
- certificatul de nastere, original + copie
- cartea de identitate a mamei, original + copie
- documentul cu care mama face dovada domiciliului din tara, original + copie
- sentinta de divort (cu mentiunea definitiva si irevocabila) in original si copie
- acel document din care sa rezulte de ce nu pot veni in tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere ci cand nu esti in tara Milea Alexandru Milea Alexandru am niste prieteni care sunt in Spania. Prietena noastra are o fata care a venit dupa ea in Spania cand nu avea 14 ani deci nu avea CI. Prietena noastra este ... (vezi toată discuția)
Inscriere casatorie si divort in romania cristiancosmin cristiancosmin buna. am o problema si sper sa ma puteti ajuta. eu locuiesc din 2002 in spania. m-am casatorit in barcelona cu o spaniola in 2003 si m-am divortat in 2010 dar ... (vezi toată discuția)
Adopție internaționalã AndraPavel AndraPavel Buna ziua,am si eu o problema....fratele meu locuiește cu mama in America,împreuna cu soțul acesteia.el a fost adoptat de soțul mamei si acum ... (vezi toată discuția)