Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletin in afara tarii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletin in afara tarii

am un baiat dat prin divort la mama. momentan este in spania si maine face 14 ani. ce trebuie facut pentru a,si face buletinul acolo, avand in vedere ca ei nu au contract de munca si nici contract de inchiriere. multumesc.

Pentru a-i primi actele la consulat ar trebui sa aiba un document eliberat de autoritatile din Spania care sa justifice de ce nu poate veni in tara, de exemplu o adeverinta de la scoala sau un certificat medical.

Daca poate obtine unul din acestea, atunci la consulat vor merge cu:
- certificatul de nastere, original + copie
- cartea de identitate a mamei, original + copie
- documentul cu care mama face dovada domiciliului din tara, original + copie
- sentinta de divort (cu mentiunea definitiva si irevocabila) in original si copie
- acel document din care sa rezulte de ce nu pot veni in tara.