Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

V-as ruga frumos sa imi explicati si mie cum imi pot recupera taxa auto, asta in cazul in care am inmatriculat masina in aprilie 2008.Stiu ca recent s-a dat o noua ordonanta care spune ca banii se pot recupera facand o cerere la Directia Generala de Finante Publice , am mers acolo si mi s-a spus ca nu e valabil decat ptr acei care au achitat taxa dupa 1 iulie 2008.

Mltumesc

Raluka2012, utilizator
Se formuleaza o Plangere prealabila catre Administratia Financiara, iar cu raspunsul de la acestia va adresati instantei pentru recuperarea taxei. Intr-adevar procedura simplificata de restituire a taxei de poluare se aplica pentru autovehiculele ce s-au inmatriculat dupa 1 iulie 2008.