Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in afara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in afara

Buna ziua.

Ma numesc Marius Neagu si acum 2 luni de zile am apelat la o firma de plasare a fortei de munca pentru a pleca in Anglia. Am platit in tara 500 de lei si 200 de lire, iar ajuns in ANGLIA am platit inca 1000 de lire pentru acte(permis de munca, loc de munca si avans pentru un curs la un colegiu). Din nefericire, jobul oferit acolo, nu a fost conform cu ceea ce mi s a spus si am renuntat. Am asteptat sa mi se gaseassca un alt job, dar oriunde aplicam, mi se spunea ca nu ma potrivesc. Am ramas faraa bani dupa 1 luna si 1 saptamana, asa ca m am intors in Bucuresti. Acum, vreau sa stiu ce pot sa fac pentru a mi recupera banii respectivi.

Cu stima,
Marius
Daca nu ati semnat niciun contract prin care firma care a intermediat plasarea dvs. in Anglia se obliga sa va returneze aceste cheltuieli sau macar o parte din ele in urma angajarii dvs. nu aveti cum sa-i recuperati.
Puteti depune , pentru inceput, o sesizare la Inspectia Muncii ..