avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

sotia mea are 56de ani si este pensionata pe caz de boala,va rog sa imi spuneti cind are dreptul sa intre in pensie la limita de virsta ,avind in vedere ca a fost angajata in cimpul muncii din anul 1974? multumesc .
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 08:53, 1 Noiembrie 2012
Trebuie sa precizati luna in care s-a nascut.Ex.:o femeie nascuta in luna ianuarie 1956 sepensioneaza pt.limita de varsta la 60 de ani si 4 luni,iar daca este nascuta in decembrie 1956 la 60 de ani si 7 luni.
femeie nascuta pe data de 27 09 1956 ,data dreptului la pensie pentru limita de virsta?? multumesc pt. raspuns.
Pensie pt.limita de varsta in luna martie 2017,la 60 de ani si 6 luni.Stagiul minim de cotizare este de 15 ani.Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni.
pensie anticipata???
Din pensie de invaliditate nu se poate trece la pensie anticipata,numai la cea pt.limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la pensie apicultorul apicultorul sunt femeie am 56 ani,vechime in munca de 31ani, 2 luni, 25zile. sunt pensionata pe caz de boala din data de 17 05 2005,as vrea sa stiu cind pot intra in ... (vezi toată discuția)
Cand poate sa iasa la pensie ptr. limita de varsta? mariatoda30 mariatoda30 buna ziua!, sotul meu este nascut in 26. 07. 1956, a lucrat din 1973 sept pina in mai 2006, dupa care a intrat in pensie de boala, mentionez ca 29 de ani si ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie xyz2012 xyz2012 Buna ziua, Cand poate iesi la pensie o persoana (femeie) in varsta de 57 de ani si 1 luna, cu stagiu de cotizare de 27 de ani si 8 luni? Multumesc. (vezi toată discuția)