Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

sotia mea are 56de ani si este pensionata pe caz de boala,va rog sa imi spuneti cind are dreptul sa intre in pensie la limita de virsta ,avind in vedere ca a fost angajata in cimpul muncii din anul 1974? multumesc .
Trebuie sa precizati luna in care s-a nascut.Ex.:o femeie nascuta in luna ianuarie 1956 sepensioneaza pt.limita de varsta la 60 de ani si 4 luni,iar daca este nascuta in decembrie 1956 la 60 de ani si 7 luni.
femeie nascuta pe data de 27 09 1956 ,data dreptului la pensie pentru limita de virsta?? multumesc pt. raspuns.
Pensie pt.limita de varsta in luna martie 2017,la 60 de ani si 6 luni.Stagiul minim de cotizare este de 15 ani.Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni.
pensie anticipata???
Din pensie de invaliditate nu se poate trece la pensie anticipata,numai la cea pt.limita de varsta.