Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dreptul la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dreptul la pensie

sunt femeie am 56 ani,vechime in munca de 31ani, 2 luni, 25zile. sunt pensionata pe caz de boala din data de 17 05 2005,as vrea sa stiu cind pot intra in pensie de drept si in ce conditii? va multumesc pt. informatii. NASCUTA 27 09 1956
apicultorul, utilizator
Precizati luna si anul nasterii.
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 6 luni, in martie 2017.

3. - Deoarece aveti stagiul complet de cotizare realizat ati putea sa beneficiati de pensie anticipata partiala daca nu ati fi pensionata pentru invaliditate.
- De la pensie de invaliditate se poate trece numai la pensie pentru limita de varsta.

4. Perioada de pensie de invaliditate este asimilata stagiului de cotizare pentru pensie si este luata in calculul punctului de pensie cu valoarea pensiei de invaliditate.