Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendare secretar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendare secretar

In situatia in care Secretarul orasului intra in concediu crestere copil cui i se pot delega atributiile acestuia, sau cum se procedeaza ?
ART. 92 din Legea 188/1999
(1) Exercitarea cu caracter temporar a unei functii publice de conducere vacante sau temporar vacante se realizeaza prin promovarea temporara a unui functionar public care indeplineste conditiile de studii si de vechime in specialitatea studiilor pentru ocuparea functiei publice si care nu are o sanctiune disciplinara aplicata, care nu a fost radiata, in conditiile prezentei legi.
Solicitati aviz ANFP pentru exercitare temporara, pana la incetarea suspendarii titularului.Pana la primirea avizului se face o dispozitie cu delegare de atributii .