Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ancheta marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ancheta marturie mincinoasa

Buna seara,

Intr-o cauza civila, reclamantul a depus o plangere penala pentru martorii paratei, care s-au prezentat si au depus martirii mincinoase si au deformat vadit si intentionat realitatea. Plangerea a depus-o reclamantul la Parchet. Reclamantul, cel care a formulat plangerea penala, a primit un telefon de la sectia de politie, pentru a se prezenta la o anumita data pentru a da o declaratie.
Vreau sa va intreb, pentru ce a fost chemat la Politie, daca el a formulat plangerea penala impotriva martorilor, ce ar mai putea el declara? Nu se lucreaza pe baza plangerii penale si ale dovezilor, pentru ce este necesara inca o declaratie...la Politie?
Multumesc
de susținere a plângerii dată printr-o declarație, efect ce va conduce la cercetarea penală a pretinșilor martori mincinoși, eventual pe baza probelor, declanșarea urmăririi penale, trimiterea rechizitoriului instanței penale pt judecată.
multumesc.