Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de uzufruct

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament care are ca drept de uzufruct viager pe soacra mea. Intrebarea mea este : Soacra mea poate sa vanda apartamentul, desi proprietari in contract, cu nuda proprietare suntem eu si sotia ?????
Multumesc anticipat...
Nu poate sa vanda proprietatea pentru ca nu este a ei. Poate sa cedeze doar emolumentul - beneficiul - obtinut din urma uzufructului sau, mai simplu, poate inchiria apartamentul.
Pai pentru a vinde ceva, trebuie sa ai dreptul de proprietate asupra a cel ceva. Deci, in concluzie, nu poti vinde ce nu detii in proprietate, chiar daca detii dreptul de uz si de a beneficia de „fructe”.
OK.
Mai am o intrebare :
Dreptul ei de uzufruct poate fi donat(instrainat) unei alte persoane ????
Vanzarea sau donatia inseamna tot instrainare... deci nu, nu se poate.
@ALIN_33: aveti deja raspunsul!

u.b.i.k. a scris:

Poate sa cedeze doar emolumentul - beneficiul - obtinut din urma uzufructului sau, mai simplu, poate inchiria apartamentul.