Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... sesizare CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

sesizare CEDO

Buna ziua, doresc sa fac o sesizare catre CEDO in urma unui proces pierdut in Romania.
Va rog frumos sa-mi explicati urmatoarele:am chemat in judecata doua societati comerciale din Romania si in cererea tipizata catre CEDO la punctul B este trecut INALTA PARTE CONTRACTANTA
Avand in vedere ca cele doua societati comerciale au sediul in Romania consider ca aici poate fi trecuta ca parte Romania si totodata si cele doua societati comericale cu sediul lor, CUI, Nr de inreg la Reg Comertului si reprezentat legal al fiecareia
Este corecta analiza mea? Multumesc
popmari, utilizator
Stimat forumist,

Analiza dvs nu este corectă.

Orice aplicație de Curte Europeană este îndreptată, întotdeauna, împotriva unui Stat semnatar al Convenției.

Astfel, Art. 34 al Convenției stipulează: Curtea poare fi sesizată printr-o cerere de orice persoană...care se pretinde victima unei încălcări de una din Înaltele Părți Contractante ...

Deci, stimat forumist, cererea dvs poate fi îndreptată, în cazul dvs, exclusiv împotriva României - Statului Român.

Faptul că procesul dvs s-a derulat în contradictoriu cu două societăți îl veți sublinia în Expunerea Faptelor, unde veți descrie, amănunțit, ciclurile procesuale parcurse cu tot ce s-a întâmplat în fapt.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
Multumesc