Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De unde se solicita ajutor de deces pentru un ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De unde se solicita ajutor de deces pentru un pensionar militar decedat

Tatal meu a fost pensionar militar si as vrea sa stiu unde depun actele necesare pentru solicitarea ajutorului de inmormantare cuvenit
Contactati serviciul care asigura drepturile de pensie
Contactati Casa de pensii sectoriala a Ministerului Apararii Nationale care administreaza, impreuna cu Casa Natională de Pensii Publice, sistemul public de pensii din Romania pentru cadrele militare in activitate, precum si pentru cadrele militare trecute in rezerva.

Printre atributiile pe care le are, Casa de pensii sectoriala poate acorda ajutorul de deces, in cazul decesului pensionarului aflat in evidentele proprii in baza unei cereri depuse la sediul institutiei.
Adresa casei de pensii sectoriale: Bucuresti, Strada Drumul Taberei nr. 7-9, sector 6
[ link extern ]
Formularul ce trebuie completat si depus alaturi de actele solicitate poate fi descarcat de pe site-ul oficial din linkul de mai jos:
[ link extern ]
L.C.