Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Donatori sange
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Donatori sange

Buna ziua.
Se acorda salariatului tichet de masa pentru ziua libera platita pentru ca a donat sange?
Conform art.11 din normele de aplicare a legii 142/1998 privind tichetele de masa: Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea şi nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrată din luna pentru care s-a efectuat distribuirea. Nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariaţii:
b) beneficiază de zile libere plătite, în cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit prevederilor Legii nr. 6/1992, precum şi de zile festive şi de sărbătoare legale, sau de alte zile libere acordate conform contractelor colective de muncă.