Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere de mostenire

in urma decesului parintilor a ramas un apartament,proprietate personala care trebuie impartit la 4 frati.unul din frati e decedat(are doi copii-unul plecat din tara),doi frati sunt in alta localitate si greu de contactat.as dori sa aflu o solutie pentru dezbaterea mostenirii.
Solutia ar fi sa va adunati toti la un notar intr-o anume zi si data stabilita impreuna cu acesta si sa dezbateti succesiune.
Cine vrea ce vrea, cine renunta, in favoarea cui etc.......in cazul in care nu reusiti dupa parcurgerea acestei etape aveti ca solutie sa va adresati instantei de judecata cu o cerere de iesire din indiviziune.

solicitati sprijin specializat.in primul rand ca trebuie sa acceptati succesiune in termen de 6 luni de la deces. Ceilalti nu au fost la inmormantare?
Trebuie sa-i contactati ( ar fi moral) si sa va intelegeti.Nu este neaparat nevoie sa se prezinte toti. Daca exista invoiala cei care nu se pot prezenta pot da o procura pentru a fi reprezentati in fata notarului ( chiar unui alt membru al familiei).

Daca nu va intelegeti va trebui sa formulati o cerere de impartire a mostenirii pe cale judecatoreasca, urmand ca succesiunea sa se dezbata in fata instantei.

av. Ileana Schwarz