Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire sora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire sora

Unchiul meu a decedat in Iulie 2015. A expirat termenul de un an, in care mama mea (sora defunctului), trebuia sa întocmească demersurile pentru acceptarea mostenirii.
A fost prezenta la îngroparea defunctului.
La notar, a descoperit, după expirarea termenului de un an de la deces, ca exista un testament. Mai are sora defunctului vreun drept ? Sau se ia in considerare ca vreme de un an de la deces, nu a întreprins nici un demers?
E mai complicat, dar nu e imposibil, daca spuneti ca a participat la inmormantare. Puteti incerca facand dovada acceptarii tacite a succesiunii. Sunt necesare mai multe detalii si depinde si ce si cum a fost intocmit testamentul. Incercati sa contactati un avocat.
av. Ileana Schwarz