Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier fiscal - infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier fiscal - infiintare firma

Buna ziua,

As dori sa aflu daca in situatia cazierului fiscal solicitat de Registrul Comertului la infiintarea unei firme, asociatul, respectiv administratorul viitoarei firme trebuie sa aiba amenzile de circulatie, respectiv impozitul pe autoturismul propriu achitate? Cazierul fiscal include deci si amenzile de circulatie si impozitele pe bunuri, iar neachitarea acestora conduce la imposibilitatea infiintarii unei societati comerciale si pierderea banilor pentru dosar? Sau interdictia de a infiinta o firma se refera numai la cei care au comis infractiuni fiscale dovedite, cum ar fi neplata accizelor, comert ilicit etc?
Cazierul fiscal se refera strict la infractiuni fiscale (evaziune, bancruta frauduloasa etc.)
Amenzile de circulatie si impozitele neplatite nu se inscriu in cazierul fiscal.