Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier judiciar infiintare firma, administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier judiciar infiintare firma, administrator

Buna seara,

Am o neclaritate, citind diverse site-uri, forum-uri, chiar discutand cu diverse persoane inca sunt in neclaritate cu urmatoarele:

Pentru infiintarea unei firme, la care voi fi administrator, e nevoie de cazier judiciar de politie?
In cazul in care am amenzii de circulatie neplatite e vreo problema?

Multumesc, stima.
Nu va trebuie cazier si datoriile nu au nimic a face cu posibilitatea înființări unei societăți comerciale.
In primul rand va multumesc de raspuns. Puteti sa-mi spuneti ce e cu urmatorul paragraf din (dobandirea calitatii de administrator)

"art. 6. alin. 2 („nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, […] au fost condamnate pentru gestiune frauduloasă, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită, precum şi pentru alte infracţiuni prevăzute de prezenta lege”)"

din moment ce nu trebuie cazier judiciar, cum dovedim cele de mai sus?
Nu este nevoie de cazier fiscal la infiintarea societatii comerciale la Oficiul Registrului Comertului.

Administratorul va depune o declaratie pe proprie raspundere (declaratie de onorabilitate) ca intruneste conditiile pe care le-ati mentionat, si anume ca nu a suferit condamnari pentru infractiunile enumerate.

Bineinteles, persoana poate declara in fals si atunci va raspunde penal cand va fi depistata.

ORC face o verificare automata in "cazierul fiscal" al persoanei pentru a verifica daca exista fapte inscrise, conform legii. In cazul in care gaseste cazierul cu fapte inscrise, va respinge cererea de inmatriculare a societatii.

Amenzile rutiere nu se trec nici in cazierul fiscal si nici in cazierul judiciar, deci nu va impiedica sa detineti calitatea de administrator sau asociat intr-o firma.

Alberto Kurtyan
Dar in cazul in care persoana care urmeaza a fi administrator e in curs de urmarire penala, sau chiar intr-un proces ?

Daca e condamnata ulterior, dupa ce deja dobandeste functia de administrator. Ce se intampla?
Buna ziua,

Eu as dori sa intreb si daca se tine cont de reabilitarea de drept in cazul unei infractiuni de evaziune fiscala condamnata cu amenda. Mai poate persoana respectiva sa fie administrator vreodata?

Va multumesc.
preda2, utilizator