avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine plateste concediul prenatal?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine plateste concediul prenatal?

ce acte sunt necesare pentru concediu prenatal si postnatal, unde se depun aceste acte, cine plateste suma de bani cuvenita. Daca lucrez la patron si acesta ar fi obligat sa plateasca aceasta suma, isi va recupera suma de undeva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:42, 10 Decembrie 2018
Lupu Gabriela a scris:

ce acte sunt necesare pentru concediu prenatal si postnatal, unde se depun aceste acte, cine plateste suma de bani cuvenita. Daca lucrez la patron si acesta ar fi obligat sa plateasca aceasta suma, isi va recupera suma de undeva?


Pentru a vi se plati concediul de maternitate (pre si post natal) trebuie sa prezentati angajatorului un certificat medical, fara alte documente.
Dvs va incasati banii de la angajator.
Concediul de maternitate se suporta integral din FNUASS. Prin urmare, angajatorul isi va recupera banii.
trebuie sa prezentati angajatorului certificat medical eliberat de medicul de familie.bineinteles ca isi recupereaza banii,de la Casa de asig.de sanatate.
va rog frumos sa ne ajutati si pe noi cu o problema: sotia mea a efectuat concediul de maternitate si datorita faptului ca am facut niste calcule gresite, cat si pentru faptul ca a nascut cu 2 sapt mai tarziu nu acopera cele 42 zile necesare pana la intrarea in concediul de crestere a copilului.medicul de familie a spus ca nu ne poate ajuta, iar firma angajatoare nu vrea sa-i completeze actele pentru a le inainta in vederea obtinerii acestui concediu.suntem disperati! cui ne putem adresa?
emynem07 a scris:

va rog frumos sa ne ajutati si pe noi cu o problema: sotia mea a efectuat concediul de maternitate si datorita faptului ca am facut niste calcule gresite, cat si pentru faptul ca a nascut cu 2 sapt mai tarziu nu acopera cele 42 zile necesare pana la intrarea in concediul de crestere a copilului.medicul de familie a spus ca nu ne poate ajuta, iar firma angajatoare nu vrea sa-i completeze actele pentru a le inainta in vederea obtinerii acestui concediu.suntem disperati! cui ne putem adresa?

Din pacate, pentru dvs legea este imperativa.
Pentru a beneficia de concediu crestere copil, mama trebuie sa efectueze dupa nastere, din concediul de maternitate de 126 de zile, cel putin 42 de zile.
Angajatorul va poate completa adeverintele, dar cererea de acordare a indemnizatiei va fi respinsa, pentru ca nu indepliniti conditia de care am vorbit mai sus.
Nu uitati insa: concediul pentru crestere copil poate fi solicitat si de tata, caz in care nu se mai aplica prevederea sus-mentionata.
Conditia pentru a beneficia de indemnizatia pentru CIC este prevazuta in art.1 alin.1 din OUG nr.148/2005 , si anume : realizarea timp de 12 luni de venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Alte discuții în legătură

Concediu de marnitate vs concediu de crestere copil Anasl Anasl Buna ziua, Am inteles in mare parte care este diferenta intre concediu de marnitate si concediu de crestere copil, dar va rog sa am ajutati pentru ca am ... (vezi toată discuția)
Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ingrijire copil dalias dalias Am urmarit discutiile din forum si majoritatea se refera la cele 42 de zile minime ale concediului postnatal. 1. Exista si vreo limita maxima? Poate fi de ... (vezi toată discuția)
Concediul de maternitate si indemnizatia aferenta concediului crestere copil in cazul cim pe perioada determinata EMANUELLA2606 EMANUELLA2606 Buna ziua, Numele meu este Mihaela Ghiorghiu si am si eu cateva intrebari referitoare la concediul prenatal, concediul crestere copil si indemnizatia ... (vezi toată discuția)