avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Pericol de evacuare din casa nationalizata.
Discuție deschisă în Executare silită

Pericol de evacuare din casa nationalizata.

Buna ziua,locuiesc cu prietenul meu intr-o casa nationalizata undeva in centrul capitalei,impreuna cu familia lui.In luna august a anului 2013 va expira contractul de inchiriere cu ICRAL-ul,si ne temem ca vom fi evacuati.Familia lui locuieste aici de zeci de ani,problema este ca nu au mai platit chiria de ceva timp,au ramas in urma 2 luni si penalizarile au fost uriase si nu au mai putut acoperi suma.;spre exemplu,daca chiria este de 350 de lei,penalizarile sunt de doua ori mai mari,acestea crescand de la luna la luna.Am primit la posta o decizie prin care imobilul nu era retrocedat proprietarului,asta ne-a mai linistit,dar cu toate astea acum 2 luni acesta a venit si ne-a spus ca ar dori sa negocieze preluarea lui.Asta a fost tot ce a zis,si de atunci nici un semn.Va rog,spune-ti macar o parere,vom fi evacuati la expirarea contractului?Am putea face ceva pentru ca acest lucru sa nu se intample?Primaria ne va ajuta cu ceva?Eu sunt insarcinata in 7 luni si ma gandesc cu disperare k vom ramane in strada,chiriile sunt foarte mari pentru salariile noaste de 1000 de lei.In acesti doi ani de cand m-am mutat cu el aici am renovat camera in care noi am stat,am facut reparatii (chiar si la acoperis) si acum suntem in curs de renovare a altei camere in care ne vom muta impreuna cu bebelusul.(daca nu vom fi evacuati pana atunci).Vreau sa mentionez ca nu am luat inca numele lui de familie,am hotarat sa facem cununia anul viitor impreuna cu botezul,are si asta vreo importanta?Copilul va avea numele lui.Ar trebui sa-l am si eu si sa ma ia aici in spatiu?multumesc mult,este o situatie foarte confuza,daca ma-ti putea indruma v-as fi foarte recunoscatoare.

Alte discuții în legătură

Casa nationalizata bogdan_11 bogdan_11 Buna ziua, Numele meu este Bogdan si din cauza faptului ca hatisul acesta legislativ este complicat pentru o persoana ce nu are studii de specialitate,as ... (vezi toată discuția)
Evacuare locuinta retrocedata nicol70 nicol70 Pe scurt situatia sta in felul urmator: Prietenul meu, impreuna cu parintii locuiesc intr-un bloc nationalizat, cu chirie, care a fost retrocedat fostilor ... (vezi toată discuția)
Case nationalizate utilitati Dan Sand Dan Sand Salutare Am revenit cu o problema. Este legal ca unor chiriasi dintr-o casa nationalizata sa le fie reziliate contractele de la utilitati pe motiv ca ... (vezi toată discuția)